Aluminum Spacer #AS75-16-16
For 0.3125 or 8mm Screws
OD = 0.75" (3/4") 19.05mm   (Standard tolerance: +/-.005", +/-.125mm)
ID = 0.319" 8.1mm   (Standard tolerance: +/-.003", +/-.075mm)
L = 0.25" (1/4") 6.35mm   (Standard tolerance: +/-.005", +/-.125mm)
Wall Thickness = 0.21" 5.47mm
Weight = 8.87 lbs/M 4.03 kg/K
  • ROHS Compliant
  • Made in the U.S.A.
    • We are the manufacturer and seller
  • Finish - Plain Aluminum
    • Spacers are tumble finished to provide a nice appearance
  • Hole is chamfered on both ends -
    • To remove burrs
    • To make it easier to guide spacer onto bolt/screw/shaft/etc.
  • Outer Diameter corners are chamfered lightly -
    • Tumble finish makes the OD chamfer into a radius
  • Aluminum Alloy is 6061-T6/T651/T6511.  This alloy is best for:
    • Corrosion resistance
    • Welding
    • Anodizing or Iriditing
      • Please see coatings to add anodizing or iriditing to your order
      • 12 colors available
Additional Information
SKU AS75-16-16
Metal Alloy Aluminum 6061-T6
Bolt Hole Size / Inner DIameter For 5/16" or 8mm Bolts
Outer Diameter 3/4 in.---------19.05mm
Length Decimal/Fraction/Metric 0.250 in.-----1/4----6.35mm